Vybíráme bazén aneb Na co nezapomenout

Při výběru bazénu na zahradu je třeba dbát nejen na vzhled, ale i funkčnost. Dnes si řekneme, co byste neměli opomenout.

Tvar a typ bazénu

Bazény lze rozdělit do několika různých kategorií, vy se ale budete rozhodovat především mezi sezónním typem bazénu a natrvalo umístěným. Oba mají své klady a zápory. Při výběru jednoho z nich dbejte na využití. Rodiny s dětmi určitě využijí bazén, který na konci léta nebudou muset uklízet. Přiklonit se můžete buď k nadzemnímu, anebo zapuštěnému. Ceny se nepohybují v závratných částkách. Velice jednoduše se vejdete do třiceti tisíc. Nadzemní bazény jsou typicky prodávané v kruhovém půdorysu. Ty jsou vhodné pro dětské hry a příležitostné plavání. Plavci spíše zvolí obdélníkový tvar, jako je třeba bazén Adriane Premium. Za necelých 54 tisíc získáte bazén pro celou rodinu. Vybírat můžete od 5 do 8 metrů na délku. I základní velikost plně dostačí na několik temp a letní osvěžení.

Bezpečnost a umístění

Bezpečnost je na prvním místě, hlavně když jsou děti. Nadzemní bazén omezuje riziko pádu dítěte do vody, protože to se tam jen tak snadno nedostane. Navíc je vhodnější do nepřístupných zahrad a můžete ho mít prakticky hned. Stačí vybrat, zaplatit a dovézt. Děti se můžou ještě večer koupat. Zapuštěný bazén představuje větší bezpečnostní riziko, ale nejedná se o neřešitelný problém. Stačí pořídit ohrádku a batole se nikam nedostane. Na rozdíl od nadzemního bazénu, vyznačuje se zapuštěný zvýšenými nároky na prostor. Jen tak ho prostě nezasadíte do prudkého svahu. Stejně tak nebude tak rychle instalovaný. Nabízí ale stabilitu a dlouhotrvající životnost. Můžete si vybrat plastový přelivový bazén. Tento typ se vyznačuje hranou, přes kterou se přelévá voda, která odtéká a vás tak nemusí trápit bahno kolem dokola. Navíc většina těchto bazénů má vnitřní schodiště, které můžete znát například z koupališť. Je tedy vhodnější pro menší děti, které mívají u nadzemních bazénů problém ze schůdkami.