Přemýšlíte o dřevostavbě? Pomůžeme vám se rozhodnout!

Pokud si nejste jisti, zda je dřevo vhodný materiál pro vaši stavbu, jste na správném místě. Náš článek vám vysvětlí, proč by si sruby, roubenky nebo chaty měly získat vaši pozornost. Dřevo je totiž velmi zajímavé z pohledu ceny, kvality i vlivu na lidské zdraví.

Dřevostavba má příznivý vliv na lidské zdraví

Dřevěné materiály mají prokazatelně dobré účinky na naše zdraví. Uvnitř dřevostavby je optimální vlhkost vzduchu, která se pohybuje mezi 40 – 60 %. Vlhkost si dřevěné stavby regulují bez vnějšího zásahu, jelikož umí vlhkost absorbovat i uvolnit. Tento systém zajišťuje, že dochází k minimalizaci výskytu škodlivých organismů.

Sruby a další dřevěná výstavba také nabízí vhodné prostředí pro alergické jedince, jelikož dřevo je antistatický materiál a nevíří prach.

Dřevěné materiály mají dlouhou životnost

Navzdory rozšířené představě, že má dřevostavba krátkou životnost, platí pravý opak. Konstrukce srubu a dalších dřevěných staveb se pyšní vysokou pevností a pružností. To je základní předpoklad k dlouhé životnosti, kterou potvrzují roubenky sloužící již po celá staletí.

Samozřejmě, že základem dlouhé životnosti je kvalitně provedená stavba a pravidelná údržba. V tom se dřevěné stavby nikterak neliší od ostatních materiálů.

Dřevo je ekologické a ekonomicky výhodné

O tom, že je dřevo ekologický materiál, nikdo nepochybuje. Ovšem důležité je si uvědomit i další souvislosti. Zejména, že příprava materiálu a výstavba dřevěného domu nespotřebuje tolik energie, jako zděné stavby. Zrovna tak tomu je i v případě likvidace stavebního odpadu nebo samotné stavby, pokud by k ní v budoucnosti došlo.

K tomu musíme připočítat ekonomickou stránku věci, protože sruby, chaty a roubenky vycházejí obvykle cenově výhodněji, než srovnatelné zděné stavby. Také spotřeba energií na vytápění může být finančně výhodnější, jelikož dobře provedená dřevostavba má parametry nízkoenergetického bydlení.

 

V případě, že vám některá z mnoha dřevěných staveb padla do oka, nemusíte příliš váhat. S dřevěnými materiály na výstavbu nemůžete šlápnout vedle, ovšem je potřeba dobře vybrat dodavatele srubu nebo roubenky. Kvalitní materiály a precizní stavební postupy jsou totiž klíčovým faktorem každého spokojeného a komfortního bydlení.