Možnosti vytápění interiérů

Žádná domácnost se u nás neobejde bez účinného systému vytápění. Vzhledem k významu otopných systémů je ovšem třeba dobře zvážit, zda se vydat cestou klasických topidel nebo se pustit do instalace novějších alternativních topidel, která ale bývají mnohdy výrazně nákladnější na pořízení.

Mnoho lidí se bojí investovat do alternativních systémů topení, které ovšem slibují výhledově navrácení těchto investic na úsporách za vytápění. Jaké jsou tedy základní možnosti topení, které lze využívat pro rodinné domy i byty?

Poměrem je u nás snad vůbec největší počet domácností napojen na teplovodní radiátory, tedy na vzdálený zdroj tepla. Jedná se převážně o panelové byty, ve kterých žije velká část naší populace. U panelových bytů si bohužel nájemníci nemohou sami zvolit jiný individuální způsob vytápění. Pokud ale vlastníte cihlový byt nebo vlastní dům, můžete vybírat z více možností.

Komfortní podlahové vytápění

Mezi velice oblíbené systémy topení současnosti patří podlahové vytápění. Jedná se o topení celou plochou podlahy, což přináší své značné výhody. Díky velké topné ploše není potřeba topné těleso žhavit na výrazně vysokou teplotu. K příjemnému vytopení tak stačí mnohem menší stupeň intenzity topení. Podlahové vytápění může být napojeno na různé zdroje energie. Typicky může být napojeno na elektřinu s topnými kabely, rohožemi nebo foliemi, coby otopným tělesem, nebo se využívají teplovodní rozvody pod podlahou, které mohou být napojeny na tepelné čerpadlo, které se řadí mezi moderní alternativní zdroje tepla. Jeho pořízení je dražší, na druhou stranu díky nezávislosti na energiích se investice brzy vrátí.

Přímotopy a jejich využití

Samostatnou skupinu topných systémů tvoří přímotopy. Mohou mít nejrůznější podobu a také zdroje tepla. Vůbec nejvíce využívané ovšem bývají především elektrické a plynové přímotopy. Obě varianty přímo spalují daný druh energie a okamžitě ho přeměňují na teplo. Po přerušení přívodu energie pak přímotopy velice rychle vychladnou, takže jako stálé tepelné zdroje nejsou kvůli cenám plynu a elektřiny tím nejvhodnějším. Na druhou stranu se hodí pro použití na chatách nebo pro rychlé ohřátí místnosti.