I dřevo potřebuje speciální úpravu

Nátěry na dřevo se často podceňují. Většina z nás se domnívá, že stačí natřít jednou a dost. To je ale omyl. Ochranné nátěry dřeva je nutné aplikovat pravidelně. Existuje množství nátěrů, které prodlouží životnost plotů, branek a dřevěných altánů. Je možné využít běžné nátěry, které mají univerzální využití, dále pak ochranné nátěry proti dřevokazného hmyzu, který může dřevo poškodit, stejně jako počasí.

Udělejte si sami

Pokud plánujete natřít si dřevo sami a vyzkoušet si povolání kutil natěrač, zajděte si do hobby obchůdku, kde vám poradí vhodné přípravky k řešení vašich problémů. Pokud máte dřevěnou konstrukci ještě nenatřenou, myslete na přípravu dřeva před nátěrem či lakováním. Je nutné, aby bylo dřevo dobře obroušené, bez vad, bez prachu či mastnot. Po lakování by pak prach mohl na dřevu zůstat, nebo by na mastnotě nemusel nátěr dokonalé přilnout. Je proto vhodné natírat i lakovat dřevo v uzavřeném prostoru s možností odvětrávání, kde víření prachu nehrozí. Jestliže natíráte či lakujete dřevo, které již podobnou úpravou prošlo, zkontrolujte stav dřeva. Zda je bez prasklin a děr, či nemá nějaké povrchové nedostatky. Opět je vhodné dřevo obrousit. Musíte se zbavit starého laku či nátěru, abyste na dřevo mohli nanést nový.

Volba vhodného laku či nátěru

Při výběru je dobré si předem ujasnit, jakým vlivům bude dřevo vystaveno. U plného plotu je vhodné se poohlédnout po nátěru, který ochrání dřevo před solí a pískem při zimním posypu, u dřevníku zase ochranný nátěr proti hmyzu, který může být ve dřevu ukryt. Dalším kritériem je samozřejmě odstín nátěru či laku. Existuje množství bezbarvých laků a nátěrů, mimo to si můžete vybrat i odstín konkrétního dřeva, anebo jakoukoli ze škály běžných barevných odstínů. Barevnost zpravidla záleží jen na vás. Volte ji podle okolních dřevěných povrchů, abyste zachovali jednotnost.