Bez čerpadel se na zahradě asi neobejdete

Některé technické prostředky jsou tak samozřejmé, že ani nepřemýšlíme nad tím, že je zcela běžně používáme. Samozřejmě máme na mysli čerpadla. V současné době zcela nezbytný přístroj, který pomáhá zavlažovat zahradu ze studen či nádrží, ale také z jiných vodních zdrojů, které jsou právě k dispozici. Jsou tedy naprosto nezbytné k udržování zahrady ve zdravém stavu, ať už jimi jen dočerpáváte vodu, když dojde dešťová nebo rovnou zavlažujete.

Ačkoli jsme se bez nich dříve na zahradách obešli, byla práce s táháním konví jednak výrazně pomalejší a také namáhavější. Nikdo už snad nechce tahat těžké konve po velké nebo ani menší zahradě.

S moderním čerpadlem zvládnete mnohem efektivněji zavlažit i velké plochy, a stačí vám k tomu jen hadice případně ještě s rozprašovací koncovkou. Díky tomu můžete zahradu z jednoho místa pohodlně postříkat vodou a to jemným deštíkem, který vašim rostlinám prospěje.

Běžně se využívají čerpadla, která jsou schopna čerpat ze studny nebo vrtu, což jsou nejčastější zdroje vody, současně by se ale mělo jednat o kalová čerpadla, která jsou schopná čerpat jakoukoli vodu, která je právě dostupná a to i tu znečištěnou. U kalových čerpadel fungují speciální filtry, které zpracují i vodu s drobnými pevnými částicemi a usazeninami, aniž by se čerpadlo zaneslo. Není tak problém čerpat z přírodních vodních zdrojů, jako jsou potoky, rybníky, jezera či jiné nádrže, kde není voda dokonale čistá, nebo vodu se zvířenými usazeninami na dně studny. Hodně samozřejmě závisí na síle čerpadla, z jak velkých vzdáleností zvládne vodu přitáhnout a také v jakém objemu. Proto čerpadlo vybírejte podle velikosti zahrady. Zbytečně silné čepadlo byste nevyužili a dali byste za něj příliš velkou částku, slabé čerpadlo byste na velké zahradě zase mohli přetěžovat a nedosáhlo by vodou až na konec zahrady. Výhodou jsou u čerpadel také pružné spojky, což je malý díl, který tlumí hluk a vibrace, takže se s čerpadlem lépe pracuje.